Wita Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Uszwi                                                                                                                                                                                                   
Jesteś gościem na naszej stronie! ;-)
Strona główna

Rys historyczny

Uczniowie
i pracownicy szkoły


Dokumenty
szkoły


Organizacje szkolne

Uroczystości szkolne
Archiwum

Aktualności
Archiwum

Projekt EFS

Galeria zdjęć
2015/2016
2014/2015
2013/2014
2012/2013
2011/2012
2010/2011
2009/2010
2008/2009
2007/2008
2006/2007
Aktualności 2013/2014

Szkolny zestaw podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego na rok szkolny 2014/2015ZNACZĄCY WYNIK KORNELII

W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE

NA NAJPIĘKNIEJSZY LIST DLA ZIEMI

          Uczennica klasy VI naszej szkoły Kornelia Warkocz zdobyła 13. miejsce w ogólnopolskim konkursie na List Roku 2014, którego organizatorem jest Fundacja Ekologiczna ARKA.

          Do konkursu zakwalifikowano 150 prac uczniów z całej Polski. Za pośrednictwem Facebooka przez dwa tygodnie można było głosować na wybrany list. Rozstrzygnięcie nastąpiło w czerwcu tego roku. Decyzją internautów oraz jury konkursu wybrano dziesięcioro zwycięzców. Najlepszym pracom udało się zgromadzić ponad 1500 głosów. Nasza uczennica z ilością 532 głosów zdobyła 13. miejsce
i znalazła się w gronie 90 uczestników, którzy otrzymają niespodzianki konkursowe.

          Gratulujemy Kornelii i życzymy jej licznych sukcesów w gimnazjum!

mgr Anna Zych9. MIEJSCE KRZYSZTOFA

W MIĘDZYPOWATOWYM KONKURSIE PRZYRODNICZYM


          Krzysztof Radzięta uczeń klasy VI naszej szkoły zdobył 9. miejsce w finale
I MIĘDZYPOWIATOWEGO KONKURU WIEDZY PRZYRODNICZEJ
, którego organizatorem był Zespół Szkół w Lubczy we współpracy z Samorządowym Centrum Edukacji
w Tarnowie.

          Konkurs pod hasłem "Woda jako środowisko życia" odbył się 21 maja 2014 r.,
a udział w nim wzięło prawie osiemdziesięcioro uczniów z 27 szkół podstawowych powiatu tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego i dąbrowskiego. Tym bardziej cieszy nas wysoka lokata naszego ucznia.

          Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: burmistrz gminy Ryglice, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

          Gratulujemy Krzysztofowi i życzymy mu dalszych sukcesów w gimnazjum!

mgr Anna Zych


Informacja

          Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Uszwi informuje, że do 15 kwietnia 2014 r. można składać w sekretariacie szkoły:
1. zgłoszenie do I klasy dziecka z obwodu naszej szkoły.
2. wnioski o przyjęcie do I klasy dziecka spoza obwodu naszej szkoły.

Wzór wniosku i zgłoszenia można pobrać w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej z zakładki - DokumentyZ książką za pan brat

          Zbliża się koniec roku szkolnego, nadchodzi czas podsumowania całorocznej pracy, w tym także czytelnictwa w naszej szkole. Apel rozpoczęli uczniowie klasy II pięknym przedstawieniem, w którym znani bohaterowie bajek przekonywali dwóch urwisów niszczących książki, że "tylko mądry sięga po wiedzę ukrytą w księgach". Młodzi aktorzy wystąpili w odpowiednio dobranych kostiumach, co było bardzo ważne, bo na zakończenie inscenizacji przeprowadzono mini-konkurs znajomości bohaterów bajek. Widzowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniem i prawidłowo wskazali bajkę i bohatera. Wykonawcy zaś otrzymali zasłużone brawa za przygotowanie inscenizacji.

          Kolejnym punktem apelu było rozdanie nagród i dyplomów zwycięzcom szkolnych konkursów czytelniczych organizowanych w tym roku szkolnym. Pani Dyrektor wręczyła też dyplom dla klasy, która w tym roku szkolnym wypożyczyła i przeczytała najwięcej książek. Zwycięstwo odniosła klasa II - gratulujemy i życzymy kolejnego sukcesu!

mgr Józefa ZychZobacz więcej....Mała Olimpiada Matematyczna 2014

          W dniu 27 maja 2014 roku w naszej szkole odbyły się matematyczne zmagania młodych olimpijczyków z klas III naszej gminy. Uczniowie rozwiązywali 6 zadań tekstowych. Musieli się wykazać umiejętnościami w zakresie obliczeń zegarowych, pieniężnych oraz porównywania różnicowego i ilorazowego liczb w zakresie 1000. Najlepiej z tymi zadaniami poradziło sobie dwóch uczniów, zdobywając ex aequo I miejsce - Julia Pałka z PSP w Gosprzydowej oraz Jan Warchał z PSP w Biesiadkach. Drugą pozycję zajęła Gabriela Kozdrój (Gosprzydowa), a trzecią Wojciech Cisak z Gnojnika. W nagrodę laureaci otrzymali matematyczne gry planszowe, a pozostali uczestnicy nagrody za udział. Uroczystego wręczenia dyplomów i upominków dokonała pani dyrektor Bogumiła Jagielska.
Dziękujemy wszystkim paniom za pracę w komisji, a uczniom serdecznie gratulujemy.

Opiekun olimpiady: Anna Cichostępska
Nasze ortograficzne Asy

          W dniu 15 maja 2014 r. uczniowie klas III naszej szkoły z powodzeniem wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym "As Ortografii" w Lewniowej. Kamil Czchowski z klasy III b zajął drugie miejsce, a Sabrina Kowalczyk z III a miejsce trzecie. W nagrodę uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Nasi trzecioklasiści wykazali się świetną znajomością reguł ortograficznych, które potrafili doskonale zastosować w licznych zadaniach konkursowych. Gratulujemy młodym adeptom tajników ortografii i życzymy im dalszych sukcesów w klasach IV-VI.

                                                                                                    Wychowawczynie:

Anna Cichostępska, Ilona PalonekListy dla Ziemi

          W tym roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Uszwi po raz pierwszy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka.
         W ramach tej akcji w naszej szkole przeprowadzono lekcje poświęcone ekologii, a w szczególności ochronie czystości powietrza. Dzięki zajęciom uczniowie dowiedzieli się, co mogą zrobić, aby poprawić jakość życia na naszej planecie.
          Z związku z utrwalaniem proekologicznych postaw, a także z okazji obchodzonego w kwietniu Dnia Ziemi, uczniowie klas czwartych przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek apel poświęcony ochronie czystości naszej planety, w którym ukazali jak zanieczyszczanie powietrza i wody, zaśmiecanie środowiska doprowadziło Panią Ziemię do tak ciężkich schorzeń, że musiała się ona udać do lekarza. Dzięki w porę zastosowanemu leczeniu szybko powróciła jednak do dobrej formy.
          Następnie odbyło się pisanie listów dla Ziemi. Nasi wychowankowie przedstawili w listach zagrożenia, jakie niesie ze sobą palenie śmieci w piecach, poruszyli tematykę niskiej emisji, wreszcie podali własne pomysły jak na co dzień żyć w zgodzie z przyrodą.
          Najciekawsza praca została przesłana do ogólnopolskiego konkursu, zaś pozostałe trafiły do rąk dorosłych - rodziców, dziadków, z pomocą których można będzie zrealizować ambitne postanowienia dotyczące ekologicznego życia.

mgr Anna ZychZobacz więcej....
Sukcesy sportowe

          26 kwietnia 2014r. dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Uszwi zdobyły I miejsce w Gminnym Turnieju Mini Piłki Ręcznej w Gnojniku. Następnym etapem był udział w Powiatowym Turnieju w Porąbce Uszewskiej, gdzie uczennice klas V i VI zajęły miejsce IV.

           29 kwietnia odbył się Gminny Turniej Mini Piłki Nożnej. Mecze rozegrane zostały na Orliku w Uszwi. Drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej w Uszwi zajęła miejsce IV.

mgr Lukrecja Chochlińska


CYBERPRZEMOC

W związku z narastającym zagrożeniem występującym podczas korzystania z zasobów internetowych
i portali społecznościowych, w naszej szkole zorganizowano spotkanie przedstawicieli policji z rodzicami uczniów.

Podczas zebrania poruszono kwestię niekontrolowanego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. Wskazano niebezpieczeństwa i omówiono najczęstsze problemy wynikające z obecności naszych pociech "w sieci". W celu zobrazowania zebranym sposobów unikania ryzykownych zachowań w Internecie zaprezentowany został również film edukacyjny.

mgr inż. Maria Górka

Karolina - Karolinie...

Uczennica naszej szkoły, czwartoklasistka Karolina Kudzia została laureatką XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego "Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem", którego organizatorem było Publiczne Gimnazjum im. bł. Karoliny w Woli Radłowskiej i Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie.W związku ze stuleciem śmierci bł. Karoliny na tegoroczny konkurs napłynęła rekordowa liczba prawie 1500 prac plastycznych i poetyckich. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 11 marca 2014 r. w radłowskim gimnazjum. Nasza uczennica zdobyła wyróżnienie w kategorii prac poetyckich uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Jej wiersz zatytułowany Radość od Karoliny został dostrzeżony i zyskał uznanie w oczach jury, które zgodnie przyznało, że poziom zmagań w tym roku był niezwykle wysoki. Wyróżniono ponad 160 osób z całej Polski, a nagrodzone prace zamieszczono w wydanej specjalnie na tę okazję publikacji. Możemy tam również znaleźć utwór Karoliny.

To pierwszy taki sukces naszej uczennicy, miłym zbiegiem okoliczności imienniczki błogosławionej, patronki czystych serc. Serdecznie gratulujemy Karolinie nie tylko wyniku, który cieszy, ale przede wszystkim wrażliwości oraz talentu. Życzymy kolejnych tak wspaniałych osiągnięć!

mgr Anna Zych          Na portalu telewizyjnym OKE w Krakowie oraz kanale YouTube są dostępne filmy o sprawdzianie w 2015 roku. Zachęcamy do ich obejrzenia.


Szkolenie "Aktywna edukacja"

27 marca 2014 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie sieci współpracy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, które zostało przeprowadzone w ramach programu Aktywna edukacja. Projekt ten, realizowany w naszej szkole od listopada 2013 r. ma na celu doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnej (pomoce multimedialne) w pracy z uczniami na różnych przedmiotach. W czwartkowym spotkaniu udział wzięły nauczycielki z edukacji wczesnoszkolnej: Ewelina Toboła i Anna Cichostępska, przedstawicielki innych szkół tworzących sieć współpracy oraz pani Anna Witkowska, moderator spotkania, pracownik z ramienia Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Podczas szkolenia panie wymieniały się doświadczeniami w zakresie pracy z TIK. Wykorzystując tablicę interaktywną, poznawały nowe programy komputerowe, adresy internetowe portali edukacyjnych oraz opracowywały scenariusz przykładowej lekcji z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

mgr Anna Cichostępska

Projekt "Już pływam"

Od 10 marca 2014 r. w naszej szkole organizowane są wyjazdy na basen w ramach projektu edukacyjnego Gminy Gnojnik "Już pływam - zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży".
75 dzieci z klas I-VI bierze udział w zajęciach nauki pływania prowadzonych przez instruktorów na Krytej Pływalni w Bochni. Łącznie przewidziano 10 wyjazdów w okresie od marca do połowy maja. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Województwa Małopolskiego.

Opiekun projektu:
mgr Anna CichostępskaZobacz więcej....


"Śliwkowe Szkoły"

          W lutym 2014 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu realizowanego przez stowarzyszenie "Na Śliwkowym Szlaku" - Lokalnej Grupy Działania skupiającej 7 małopolskich gmin: Czchów, Gnojnik, Iwkowa, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem, Lipnica Murowana oraz Laskowa.

          Istotą akcji jest rozwój obszarów wiejskich poprzez zachęcenie do zgłębiania bogactwa kultury i tradycji miejsc związanych ze śliwkowymi specjałami. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowaliśmy określone działania, w które zaangażowani zostaną uczniowie, nauczyciele jak i rodzice. Realizacja projektu rozpocznie się na początku przyszłego roku szkolnego, a jego finał planowany jest na listopad 2014 r. Działania realizowane pod hasłem "Śliwkowe smaki - kochają dzieciaki" będą miały głównie postać konkursów: kulinarnego, literackiego, plastycznego, sportowego oraz konkursu wiedzy.

          Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do licznego włączenia się w nasz "śliwkowy projekt" i odwiedzenie strony stowarzyszenia: www.nasliwkowymszlaku.pl

mgr Anna CichostępskaSzkolenie nauczycieli Online

          W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła przystąpiła do programu "Aktywna edukacja", w ramach którego nauczyciele biorą udział w szkoleniu internetowym z zakresu wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnej na zajęciach szkolnych w klasach I-VI. Po każdym module nauczyciele składają comiesięczne sprawozdania z realizacji TIK na swoich lekcjach. Ponadto biorą również udział w spotkaniach stacjonarnych, na których mają okazję do wymiany doświadczeń z nauczycielami z innych placówek. Szkolenie to jest realizowane w ramach projektu unijnego "Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach".

mgr Anna CichostępskaBal karnawałowy

           Karnawał to doskonały czas na organizowanie wszelkich balów i zabaw nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Dnia 25 stycznia 2014 roku w naszej szkole odbył się "Bal karnawałowy". W imprezie uczestniczyli uczniowie klas od I do VI. Panie nauczycielki pracujące w szkole oraz uczniowie dołożyli wszelkich starań, by tego dnia sala gimnastyczna wyglądała zjawiskowo oraz wprowadzała dzieci w karnawałowy nastrój sprzyjający wspólnej zabawie. Uczniowie klas I - III przebrani w kolorowe stroje wcielili się w różne postacie bajkowe. Z każdej klasy wytypowano i nagrodzono po dwie osoby, które przebrały się w najpiękniejsze kostiumy. Na samym początku dzieci swobodnie tańczyły przy różnych piosenkach znanych dzieciom. Następnie odbył się konkurs "Śpiewania kolęd" w kategorii klas I-III oraz IV-VI. Zwycięzcami zostały klasy III b oraz V. Po konkursie nastąpiła krótka przerwa w zabawie na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców prężnie działającą w naszej szkole.
           Wszyscy uczestnicy balu doskonale się bawili, co najlepiej widać na załączonych zdjęciach.

Opracowanie:
Ewelina TobołaZobacz więcej....Kolejny sukces szachowy Alicji Hosaniak !

           17 stycznia 2014r. w Brzesku odbyły się Powiatowe Igrzyska Szachowe dla uczniów szkół podstawowych. Na zawodach naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. IVa Alicja Hosaniak, która zajęła III miejsce zdobywając puchar i awans na Wojewódzkie Zawody Szachowe.
           To wielki sukces Alicji, bowiem w zawodach w kategorii dziewcząt udział wzięło 17 najlepszych zawodniczek z powiatu brzeskiego. Poziom turnieju był wysoki, a dziewczęta rozgrywały emocjonujące partie.

           Gratulacje dla Ali i życzenia dalszych sukcesów szachowych.

mgr Zofia ZięćZdjęcia: Portal Sportowy Powiatu Brzeskiego


Sukces Kornelii Warkocz w konkursie plastycznym!

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym na logo Uniwersytetu Trzeciego Wieku Globus działającego w Gnojniku. Kornelia Warkocz oraz uczeń PSP w Biesiadkach Kacper Strzesak zdobyli ex aequo I miejsce. Poszczególne elementy ich prac wspólnie tworzą logo UTW. Kornelia otrzymała wspaniałą nagrodę - globus, który z pewnością przyda się jej w dalszej edukacji.

          Gratulacje dla Kornelii i życzenia dalszych sukcesów w różnych konkursach.

mgr inż. Maria GórkaKonkursy świąteczne rozstrzygnięte!

          Tradycją naszej szkoły jest organizowanie konkursów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, które mają na celu kultywowanie tradycji i uświadomienie dzieciom, że samodzielnie wykonane ozdoby i karty świąteczne są najpiękniejsze i niepowtarzalne. Cieszy fakt, że w konkursach wzięło udział wielu uczniów wykazując się pomysłowością i starannością.

Wyniki konkursów:

Klasy I-III

1. Konkurs na najpiękniejsza choinkę:

    I miejsce - Michał Czauderna kl. IIIa
    II miejsce - Zuzanna Jurgała kl. II
    III miejsce ex aequo - Julia Cabała - kl. I i Kacper Kaźmierczyk kl. I
    Wyróżnienie - Sabrina Kowalczyk kl.IIIa

2. Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną:
    I miejsce - Kamil Pisarczyk kl. II
    II miejsce - Marcin Nosewicz kl. IIIb
    III miejsce - Kinga Witkowska kl. I
    Wyróżnienie - Weronika Osada kl. I i Maria Biernat kl. I

Klasy IV-VI

1. Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną:

    I miejsce - Kornelia Warkocz kl. VI
    II miejsce - Jakub Biernat kl. IVb
    III miejsce - Wiktoria Wąs kl. VI

2. Konkurs na najpiękniejszą gwiazdę - ozdobę choinkową:
     I miejsce - Anna Duch kl. VI
    II miejsce -Natalia Fijor kl. IVb
    III miejsce - Martyna Wąs kl. IVb

Nagrody i dyplomy zwycięzcy konkursów odebrali z rąk Pani Dyrektor Bogumiły Jagielskiej podczas poranka wigilijnego.

mgr inż. Maria Górka


Rok Juliana Tuwima w naszej szkole

          Rok 2013 minął pod patronatem Juliana Tuwima. W tym roku przypadała sześćdziesiąta rocznica śmierci poety, upłynęło także sto lat od jego poetyckiego debiutu - publikacji wiersza "Prośba".

          Z tej okazji w uszewskiej podstawówce odbyły się dwa konkursy - recytatorski i plastyczny, których celem było propagowanie wśród dzieci i młodzieży twórczości Juliana Tuwima, a także rozwijanie umiejętności deklamowania, uwrażliwianie na piękno polskiej poezji czy wreszcie rozwój twórczości plastycznej naszych uczniów. Konkurs recytatorski cieszył się szczególnym powodzeniem, a jego poziom był bardzo wysoki. Jury miało spore dylematy z wyborem zwycięzców. Oto nagrodzeni uczniowie:

          Konkurs recytatorski

I miejsce ex aequo - Aleksandra Jagielska, Krzysztof Radzięta

II miejsce ex aequo - Karolina Szlachta, Kinga Rams

III miejsce - Alicja Hosaniak

Wyróżnienia - Gabriela Pysno, Anna Rzońca


          Konkurs plastyczny

I miejsce - Jakub Biernat

II miejsce - Krystian Kuc

III miejsce - Karolina Kudzia

          Wyniki obu konkursów zostały ogłoszone przez Panią Dyrektor Bogumiłę Jagielską podczas poranku wigilijnego, 20 grudnia 2013r. Nagrody w postaci książek oraz słodkich upominków ufundowała Rada Rodziców oraz sklep "Groszek" państwa Piotra i Marty Pawełek. Sponsorom serdecznie dziękujemy.

mgr Anna ZychMikołajkowa wizyta w Domu Dziecka w Jasieniu


          Tradycją naszej szkoły jest coroczna, "grudniowa" wizyta w Domu Dziecka w Jasieniu. Celem tych odwiedzin jest obdarowanie dzieci z Domu Dziecka skromnym upominkiem mikołajkowym i słodyczami.
          Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do akcji zbiórki pieniędzy na zorganizowanie mikołajek dla wychowanków Domu Dziecka, która przeprowadzona została już po raz szesnasty. Nasze dzieci są wrażliwe na potrzeby innych i chcą w ten sposób wspomóc rówieśników, którzy zostali pokrzywdzeni przez los.
          W tym roku zebraliśmy 310 zł oraz zakupiliśmy słodycze.
          10 grudnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z p. Lukrecją Chochlińską i p. Zofią Zięć odwiedzili wychowanków DD w Jasieniu. Przekazaliśmy pieniądze i słodycze wraz z życzeniami świątecznymi i noworocznymi dla wychowanków i pracowników Domu Dziecka od całej społeczności naszej szkoły.

mgr Lukrecja ChochlińskaLekcja koleżeńska

          W dniu 4 grudnia 2013 r. w naszej szkole odbyła się lekcja koleżeńska "Groźne słowo - powódź!". Wśród zaproszonych gości byli obecni: pani dyrektor Bogumiła Jagielska, nauczyciele, wychowawcy oraz pracownik Urzędu Gminy Gnojnik - pan Grzegorz Baka.

          Lekcję w klasie III a przeprowadziła pani Anna Cichostępska. Głównym celem zajęć, wpisujących się w blok edukacji społecznej, było zapoznanie uczniów ze zjawiskiem powodzi, jej przyczynami, skutkami oraz ze sposobami radzenia sobie z tym groźnym zjawiskiem. Na początek trzecioklasiści podjęli próbę zdefiniowania pojęcia "powódź" przy wykorzystaniu mapy mentalnej. Następnie obejrzeli prezentację multimedialną przybliżającą temat tak niszczącego żywiołu jakim jest powódź. Do wyobraźni dzieci z pewnością najlepiej przemówiły zdjęcia pokazujące skalę zniszczeń wywołanych przez wodę oraz odtworzone odgłosy nadciągającej fali wezbraniowej. W kolejnej części lekcji uczniowie przypominali i utrwalali sobie w zabawie numery alarmowe (997, 998, 999, 112). Zdobytą wiedzę mogli sprawdzić podczas wypełniania karty pracy czy rozwiązywania zadań typu "prawda-fałsz".
          Na zakończenie spotkania pan Grzegorz Baka zapoznał uczniów z najważniejszymi faktami dotyczącymi powodzi z roku 1997, która to poczyniła wielkie zniszczenia zarówno w Uszwi, jak i Zawadzie Uszewskiej. Dzieci miały także możliwość zadawania pytań naszemu gościowi. Same również chętnie dzieliły się doświadczeniami związanymi z powodzią z roku 2010. Wszyscy trzecioklasiści wyszli z lekcji zadowoleni, z głowami pełnymi nowych doświadczeń.

mgr Anna Cichostępska


Gminny Turniej Szachowy dla uczniów szkół podstawowych rozegrany !

          Publiczna Szkoła Podstawowa w Gosprzydowej już tradycyjnie była gospodarzem Gminnego Turnieju Szachowego dla uczniów szkół podstawowych. Turniej odbył się w dn. 2.12.2013r., a wzięli w nim udział uczniowie ze szkół z Gnojnika, Biesiadek, Gosprzydowej i Uszwi.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IVa:
1. Alicja Hosaniak
2. Anna Kowalczyk
3. Nikola Mikulska
4. Patryk Smoleń
5. Jakub Osada

W kategorii dziewcząt wystartowało 9 zawodniczek. Nasza uczennica Alicja Hosaniak uplasowała się na II miejscu zdobywając srebrny medal i awans na zawody powiatowe. Anna Kowalczyk zajęła V miejsce.

W kategorii chłopców było 11 uczestników. Patryk Smoleń zdobył V miejsce.
Bardzo dobre partie rozegrali również Nikola i Jakub. Gratulacje dla wszystkich uczestników zmagań szachowych.

          Tegoroczny turniej stał na wysokim poziomie, uczniowie rozgrywali pasjonujące partie stosując ciekawą taktykę gry. Cieszy fakt, że najmłodsi mieszkańcy naszej gminy interesują się tą, raczej trudną grą. Wszystkich zachęcamy do gry w szachy, które dostarczają wielu emocji, uczą logicznego myślenia i cierpliwości.

mgr Zofia Zięć
Zdjęcia: Monika Zych


ANDRZEJKI

W dniu 27 listopada w naszej szkole odbyła się tradycyjna zabawa andrzejkowa. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VI. Wszystkie dzieci bawiły się świetnie w rytmie swojej ulubionej muzyki. Jak każe tradycja, nie zabrakło równiaż andrzejkowych wróżb. Można było wywróżyć sobie imię lub pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony, przekonać się kto pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż, poznać zawód jaki będzie się wykonywać bądź dowiedzieć się co nas czeka w najbliższej przyszłości. Wszystkie dzieci bawiły się doskonale w pełnej śmiechu atmosferze zabawy.

mgr Ilona Palonek


KOLEJNY SUKCES KRZYSZTOFA

           Krzysztof Radzięta został finalistą IX Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Barana, który odbył się 12 listopada 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie.

           Jak podają organizatorzy tegoroczna edycja konkursu przyniosła rekordową liczbę uczestników. 116 uczniów z 64 placówek rywalizowało w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła średnia. Umiejętności recytatorskie oceniała komisja na czele z poetą - Józefem Baranem. Autor wierszy tak mówił do zebranych: To dla mnie wielka przyjemność, że tak liczne grono uczestników przybyło na dzisiejszy konkurs. Cieszę się, że moje wiersze przemawiają także do serc młodych ludzi. Poeta sieje ziarno słowa i niektóre ziarno wschodzi. Ten konkurs stanowi dla mnie takie poetyckie żniwa.

          Zmagania konkursowe rozegrały się w dwóch rundach. Drugi wiersz recytowali tylko ci uczestnicy, którzy swymi umiejętnościami wzbudzili największe uznanie jury, a było to 10 osób ze szkół podstawowych, 12 z gimnazjum oraz 6 ze szkół ponadgimnazjalnych. Do tego grona zaliczono również naszego ucznia. Komisja konkursowa przyznała, że tegoroczny poziom uczniowskich recytacji był bardzo wysoki.

          Gratulujemy Krzysztofowi i życzymy mu dalszych sukcesów!

mgr Anna Zych


MAMY TALENT RECYTATORSKI

           Nasz wychowanek, uczeń klasy VI Krzysztof Radzięta zdobył III miejsce
w powiatowych eliminacjach Turnieju Sztuki Recytatorskiej "Poszukiwania". Konkurs odbył się 17 października w Regionalnym Centrum Kulturalno - Bibliotecznym w Brzesku.

          Ideą przyświecającą turniejowi, który obejmuje dwie kategorie artystyczne: recytację i poezję śpiewaną jest nie tylko poszukiwanie młodych talentów, ale również odkrywanie nowych znaczeń prezentowanych utworów.

          Tegorocznych uczestników części recytatorskiej oceniała komisja w składzie : aktor Jacek Wojnicki , polonistki - Janina Mika i Bogumiła Put . Oto wyniki w kategorii szkół podstawowych:

  • I miejsce - Magdalena Dudek - PSP nr 2 w Brzesku,
  • II miejsce ex aequo - Patrycja Serafin z PSP nr 2 w Brzesku i Igor Malec z PSP nr 3
    w Brzesku,
  • III miejsce - Krzysztof Radzięta - PSP w Uszwi.

          Finaliści z poszczególnych kategorii wiekowych i artystycznych reprezentowali powiat brzeski w VI Międzypowiatowym Turnieju Sztuki Recytatorskiej "Poszukiwania" w Żabnie.

mgr Anna Zych          Nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Uszwi w ramach projektu europejskiego Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Brzeskim, w ubiegłym roku szkolnym wzięli udział w cyklu szkoleń skoncentrowanych wokół obszaru Jak pomóc uczniowi osiągnąć sukces edukacyjny? Tak ważkie pytanie od zawsze stawia sobie każdy nauczyciel i wydaje się ono niewyczerpanym źródłem pracy i zaangażowania pedagogów. Nauczyciele szkoły w Uszwi, mierząc się z nim swój cykl szkoleń oparli o tematykę związaną z technikami nauczania rozwijającymi motywację wewnętrzną do nauki, pozwalającą na inspirowanie uczniów. Zajęli się również zagadnieniami związanymi ze skutecznym zachęcaniem i przygotowaniem uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych. Obszarem zainteresowania nauczycieli stała się także diagnoza mocnych i słabych stron dziecka, praca z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z dzieckiem zdolnym, a także sukces ucznia na sprawdzianie po klasie VI.

          Członkowie Rady Pedagogicznej PSP w Uszwi, doskonaląc swój warsztat pracy, aby właśnie jeszcze pełniej móc uczestniczyć w sukcesie swoich uczniów, przebyte szkolenia odbywali z wielkim zaangażowaniem. Dyrektor szkoły, mgr Bogumiła Jagielska, od momentu wkroczenia projektu do szkoły, bardzo czynnie włączała się w jego przebieg na każdym etapie. Podobnie, nauczyciele, od diagnozy potrzeb swojej placówki, poprzez uczestnictwo w formach doskonalenia, udział w konsultacjach ze Szkolnym Organizatorem Rozwoju Edukacji, aż po wdrażanie nabytych umiejętności do praktyki szkolnej i ewaluację podejmowanych działań, z ogromnym zapałem realizowali zadania projektowe.

          Cele i zamierzenia postawione przed gronem pedagogicznym, zostały w całości zrealizowane, co znalazło odzwierciedlenie w pracy nauczycieli i przyczyniło się do wzrostu aktywności uczniów.

          W bieżącym roku szkolnym placówka kontynuuje projekt. Już niedługo ruszą szkolenia i warsztaty w nowowybranym obszarze do realizacji, mianowicie Wspieranie pracy wychowawców klas - bezpieczna szkoła.

Szkolny Organizator Rozwoju Edukacji
Izabela LincaCyberprzemoc

Koncert

          6 listopada uczniowie naszej szkoły zebrali się na sali gimnastycznej, aby wysłuchać koncertu muzycznego. W trakcie występu okazało się, że nie jest to taki zwyczajny koncert, ale występ połączony z wiadomościami z zakresu przedmiotu muzyka na etapie szkoły podstawowej. Panowie grali popularne melodie, a uczniowie odgadywali jakie to utwory a nawet włączali się do śpiewu i tańca. Słuchanie piosenek wykonywanych na żywo sprawiło, że uczniowie reagowali bardzo żywiołowo, a na buziach nie było widać znudzenia.Akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2013"

          Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata-Polska 2013 przebiegała pod hasłem Odkrywamy czystą Polskę! Organizowana była po raz dwudziesty, a finał akcji przypadł w dn. 21-23.09.2013r.

          Uczniowie naszej szkoły wzorem lat ubiegłych uczestniczyli w akcji sprzątania naszej okolicy. Zanim jednak wyruszyli sprzątać wyznaczone rejony uczestniczyli w rozmowach, pogadankach i dyskusjach na temat obowiązku segregacji śmieci, wykonywali również plakaty promujące cele działań Fundacji Nasza Ziemia - organizatora akcji Sprzątanie Świata.

           Nasza szkoła podejmuje działania z zakresu edukacji odpadowej, bo to ona właśnie jest w Polsce w tej chwili najbardziej potrzebna. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi nie zadziała, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i - co jeszcze ważniejsze - co zrobić, by było ich jak najmniej.

           Pamiętajmy, że dbając o czystość naszej planety, dbamy o zdrowie i życie nasze i następnych pokoleń!!!

mgr Zofia Zięć
Strona utworzona: 2005r.
Aktualizacja: 2014-06-05 19:06